Pozew o sprostowanie protokołu powypadkowego.
Po ustaleniu okoliczności i przyczyn wypadku zespół powypadkowy powołany u danego pracodawcy sporządza nie później niż w terminie 14 dni od dnia uzyskania zawiadomienia o wypadku protokół ustalenia okoliczności i przyczyn wypadku przy pracy, nazywany też protokołem powypadkowym.
O tym jak sporządzić protokół z pewnością jeszcze napiszę w artykule dla pracodawców. Kwestie te regulują szczegółowo przepisy prawa.
Poszkodowany zawsze ma prawo zgłoszenia uwag i zastrzeżeń do ustaleń zawartych w protokole powypadkowym, o czym zespół powypadkowy jest obowiązany go poinformować. Poszkodowany ma prawo wglądu do akt sprawy oraz sporządzania z nich notatek i odpisów oraz kopii.
Jeżeli zgłoszenie zastrzeżeń nie doprowadzi do zmiany zapisów w protokole pozostaje już tylko droga sądowa.
Postępowanie o sprostowanie protokołu powypadkowego toczy się w trybie procesu przed właściwym rzeczowo i miejscowo sądem. Sądem miejscowo właściwym będzie sąd siedziby pracodawcy bądź miejsca wykonywania pracy.
Jeśli chodzi o właściwość rzeczową konieczne jest ustalenie wartości przedmiotu sporu. Sprawa taka nie zalicza się bowiem do spraw, których rozpoznanie zostało przekazane do sądów rejonowych.
W orzecznictwie Sądu Najwyższego dominuje pogląd, że sprawa wszczęta w wyniku wniesienia powództwa o ustalenie istnienia lub nieistnienia prawa lub stosunku prawnego o charakterze majątkowym jest sprawą o prawa majątkowe, a żądanie ustalenia, że określone zdarzenie było wypadkiem przy pracy, dotyczy ochrony prawa o charakterze majątkowym.
Ważne i możliwe wbrew niektórym poglądom jest określenie wartości przedmiotu sporu. Wpływa to na właściwość sądu i wywołuje skutki dotyczące dalszej procedury zaskarżania orzeczeń.
W sprawie o ustalenie wypadku przy pracy wartość przedmiotu ustala się zazwyczaj w przybliżeniu na przykład w odniesieniu do wartości ewentualnego roszczenia o jednorazowe odszkodowanie.
Stronami w takim postępowaniu są pracownik lub członek rodziny zmarłego pracownika oraz pracodawca, jako pozwany.
Musisz pamiętać, że to powód powinien wykazać, że zapisy zawarte w protokole powypadkowym są niezgodne z prawdą i powinny być sprostowane. Powinien on zatem przedstawiać dowody konieczne do sprostowania protokołu. Zazwyczaj tego rodzaju proces opiera się głównie o zeznania świadków i opinie biegłych nie mniej jednak istotne mogą się również okazać dokumenty dotyczące szkoleń BHP, dokumenty dotyczące obsługi maszyn i urządzeń, dokumentacje techniczne itp.
Więc pamiętaj , że sąd nie będzie Cię wyręczał w formułowaniu wniosków dowodowych. Pamiętaj też, że możesz nie mieć możliwości składać wniosków dowodowych na każdym etapie postępowania.
O wnioski dowodowe należy zatem zadbać już na etapie składania pozwu.
Ze wzorem pozwu możesz zapoznać się TUTAJ
Potrzebujesz indywidualnej pomocy prawnej ?
-> Zadzwoń pod nr 602 765 134
-> Napisz na maila rstolarz@kancelariars.pl